Laika apstākļi Latvijā pēdējos gados ir bijuši visai neprognozējami – viens gads nācis ar ļoti zemām temperatūrām un sniega kupenām ziemā, citos gados vieglāk staigāt gumijas zābakos, jo sniegu redzam maz. Lai arī jau sen tiek runāts par globālās sasilšanas radītajām pārmaiņām arī mūsu platuma grādos, mājokļu apkure joprojām ir un būs aktuāls jautājums.
Grūti sacensties ar to īpašo atmosfēru, kuru telpā rada kamīns, nodrošinot patīkamu siltumu pat tad, kad aiz loga termometra stabiņš noslīdējis jau krietni zem nulles. Kamīnu piedāvājums mūsdienās ir visai plašs, taču, ja vēlaties ieguldīt naudu kvalitatīvā, efektīvā un modernā kamīnā, kas spēj savu funkciju pildīt ilgus gadus un izceļas ar unikālām īpašībām, kas citiem modeļiem nepiemīt, ir vērts izvēlēties “Tulikivi” somu kamīnus un kamīnkrāsnis. Šobrīd jau vairāk kā 300 000 mājsaimniecību pasaulē ir izvēlējušies tieši šī zīmola produkciju, un bauda to priekšrocības ikdienā.
Atšķirībā no klasiskajiem kamīniem, “Tulikivi” produkcija ražota no īpaša materiāla – ziepjakmens.
Tas dabīgā procesā veidojies pirms tūkštošiem gadu Somijas teritorijā, spiediena un karstuma ietekmē pārveidojoties vulkāniskajiem iežiem. Pateicoties tā rašanās apstākļiem, ziepjakmens kamīniem un krāsnīm piemīt unikālas īpašības – tā lēnāk silst un arī ļoti lēni un vienmērīgi atdziest, vēl ilgi izstarojot siltumu.
Neatkarīgi no tā, kāda materiāla kamīns atrodas Jūsu mājoklī, nepieciešams par to atbilstoši rūpēties. Tas saistīts ar dažādiem faktoriem. Pirmkārt, pareiza kamīna lietošana un skursteņa apkope nodrošina tā atbilstošu darbību. Ja kamīna kurtuve netiks regulāri tīrīta, pēc laika tā vairs nespēs tik labi sildīt. Vismaz reizi gadā nepieciešams, lai sertificēts skursteņslauķis veic skursteņa un kamīna cuku tīrīšanu un pārbaudi. Tas ir nepieciešams gan ugunsdrošībai, gan lai nodrošinātu nemainīgi labu vilkmi, gan lai novērstu defektus pēc iespējas savlaicīgāk. Otrkārt, apkope vajadzīga arī drošības uzturēšanai.
Svarīgi atcerēties! Ja kramīna vai krāsns ražotājs iesaka skursteņa un sildierīces apkopi un tīrīšanu veikt biežāk, norādes nepieciešams ievērot.
Tas palīdzēs samazināt riskus, kas saistīti ar kamīna darbību. Treškārt, rūpes par kamīnu, protams, arī vajadzīgas, lai uzlabotu tā izskatu. Nokvēpis un netīrs kamīns, kā arī tā apkārtne neradīs labu iespaidu nevienam, kas pie Jums viesosies.
Lai izvairītos no dažādiem riskiem un problēmām, kamīna apkope ir jāveic pareizi. Neatkarīgi no tā, vai plānojat iekurināt kamīnu tikai pēc vairākiem mēnešiem, pirms apkures sezonas, to tik un tā vajadzētu iztīrīt. Esam apkopojuši svarīgāko informāciju par to, kas jāzina, lai pareizi sakoptu savu kamīnu.
Par kamīna kopšanu jārūpējas ne tikai tad, kad tas jau ir izkurējies, bet arī, pirms vēl tajā ielikta malka. Sākumā ir jāpārliecinās, ka no režģa ir notīrīti pelni. Tāpat ir jāpievērš uzmanība pelnu tvertnei – ja tā ir pilna, noteikti jāiztukšo, kā arī jāsatīra pelni, kas nobiruši no tvertnes pamatnes. Mūsdienās ir dažādi risinājumi, kā veikt kamīna tīrīšanu. Klasiskā pieeja ir slotiņu izmantošana, taču iespējams arī iegādāties īpašus putekļu sūcējus, kas piemēroti arī pelnu savākšanai.
Ir ražotāji, kā Tulikivi, kas ir parūpējušies par kamīna īpašnieku ērtībām, un kamīni un krāsnis ir aprīkotas ar pelnu kasti, kas atvieglo pelnu savākšanu un izmešanu.
Pirms lietojat parasto putekļu sūcēju šim mērķim, pārliecinieties, ka tas tam ir piemērots. Nekad netīriet kamīnu, kamēr tā iekšpuse un pelni vēl ir silti!
Lai kamīns vai krāsns kalpotu ilgi un teicami pildītu savas funkcijas, ieteicams tīrīšanu ieplānot vismaz vienu reizi gadā. Atverot velkmes atveres, ir jāievēro īpaša piesardzība, jo nedrīkst sabojāt to blīves. To iespējams veikt pēc ražotāja pamācības, vai uzticēt sertificētam skursteņslauķim, kad tiks veikta skursteņa tīrīšana. Pēc tam, kad esat iztīrījuši kurtuves iekšpusi, rūpīgi aiztaisiet velkmes atveres, ielieciet atpakaļ pelnu konteineru pareizā pozīcijā. Visbeidzot, parūpējieties, lai tiktu aizvērtas arī apkopes durvis.
Kā jau minējām iepriekš, pirms sākat tīrīšanas darbus, noteikti pārliecinieties, ka kamīns vai krāsns un tajā esošie pelni atdzisuši. Nopietnāku tīrīšanu ieteicams veikt reizi gadā, taču ikdienā būtu ieteicams veikt arī regulāro tīrīšanu, kuras ietvaros, piemēram, tiek noņemti traipi no ziepjakmens kamīna vai krāsns virsmas. Lai to izdarītu, nav nepieciešamas speciālas ķimikālijas, pietiek ar parastu trauku mazgāšanas līdzekli, ko pievieno viegli siltam ūdenim. Uzklāj nedaudz līdzekļa uz traipa un mazliet pagaida, lai tas traipu atmiekšķē. Pēc tam noslauka virsmu ar mīkstu lupatiņu.
Ja tomēr ir radušies nopietni traipi, kurus grūti noņemt, iesakām izmantot īpaši ziepjakmens virsmām paredzētu tīrīšanas līdzekli, kas tiek pievienots “Tulikivi” kamīnam vai krāsnij, kad to iegādājaties.
Vienmēr rūpīgi izlasiet instrukciju, lai zinātu, kā pareizi to lietot.
Komplektā kopā ar tīrāmo līdzekli atradīsiet arī īpašu sūklīti, kas gatavots no smilšpapīra. Ar tā palīdzību varēsiet likvidēt ļoti grūti tīrāmus traipus vai pat minimālus skrāpējumus. Izmantojot šo sūklīti, esiet ļoti uzmanīgi un saudzīgi. Pēc tam, kad slīpēšana beigta, apstrādāto vietu noslaukiet ar mitru, mīkstu lupatiņu.
Atšķirībā no daudziem klasiskajiem modeļiem “Tulikivi” kamīni un krāsnis ir izgatavoti ar tādām durvīm, par kuru tīrību no iekšpuses rūpējas īpaša gaisa plūsma. Tas ievērojami atvieglo stikla kopšanu. Ja to pārklāj sodrēji, vienkāršākais veids, kā durvju stiklu notīrīt, ir pēc tam, kad krāsns vai kamīns atdzisis. Paņemiet mitru papīra dvieļa gabalu, iemērciet to sadegušās malkas pelnos un tīriet stikla durvis tajās vietās, kur tās nokvēpušas. Pēc tam vienkārši noslaukiet to pašu vietu ar mitru papīra dvieli vai lupatiņu. Lai notīrītu kamīna durvju rāmjus, iesakām izmantot komplektā esošo tīrāmo līdzekli ziepjakmens virsmām. Noteikti neizmantojiet līdzekļus, kuru pamatā izmantots šķīdinātājs!